Ми часто вибираємо залишатися у відносинах, навіть якщо вони завдають нам страждання.
І в такому виборі немає нічого дивного: ми соціальні істоти і потреба встановлювати зв’язки з іншими людьми і бути з ними в близькості стає ключовою з першого дня нашого життя.
Детальніше про таку серйозну тему Анна Аронштам, психотерапевт, автор книги «Моя терапія. Щоденник для роботи з психотерапевтом”.
Я знаю жінок, які роками не можуть вийти з відносин. Вони довго перераховують, ніж чоловік їх не влаштовує, але поставити крапку не наважуються.
По-перше, одній залишатися страшно. А по-друге, жінки часто сумніваються в адекватності своїх відчуттів:
- А раптом це я неправильно себе веду, а не він: що, якщо це у мене такий поганий характер?
- А якщо я недостатньо роблю: недостатньо дбаю, недостатньо м’яка, недостатньо приваблива і т. д.?
- А чи не занадто високі У мене вимоги: він не зраджує, не п’є, працює – іншим цього достатньо.
Для багатьох зона відносин-незрозуміла і непередбачувана територія. Здається, якщо справа стосується почуттів, ніякі правила не працюють. А якщо немає правил, то незрозуміло, як чинити.
Як вирішити, чи варто продовжувати відносини? Проте навіть в такій тонкій матерії, як близькість, є норми і критерії. Знаючи їх, можна зрозуміти, що чоловік не ваш і що відносини з ним не мають перспектив.
Ось 5 сигналів, які підкажуть, що краще піти
1. Ви не відчуваєте себе в безпеці
Кожному з нас важливо вірити, що відносини – це те місце, де ми можемо бути тим, ким насправді є, де ми можемо показати себе повністю, не побоюючись втратити любов і повагу партнера. Близький контакт завжди пов’язаний з ризиком.
Дозволивши собі бути відкритим, ми стаємо вразливими. У близьких відносинах наша вразливість поважається, і ми відчуваємо себе в безпеці.
Тому, якщо ви боїтеся і не можете прямо:
- говорити партнеру про те, чого потребуєте,
- просити Його про допомогу і підтримку,
- розповісти йому, що зліться або ображаєтеся на нього або його родичів,
- поділитися, що помилилися, зробили невірний вибір, прийняли не найкраще рішення,
- поскаржитися на інших людей, стан свого здоров’я,
- обговорити тему, в якій ви займаєте протилежні позиції (виховання дітей, Фінанси і т. д.),
це сигнал йти.
2. Ви не відчуваєте свою цінність
Потреба в тому, щоб нас цінували і вважали гідним, є частиною близьких відносин. Навіть якщо ваша поведінка здається партнеру дивним і нелогічним, що не вписується в його уявлення, як слід поводитися в таких ситуаціях, він «дає вам право» на нього. Тобто визнає, що у вашій картині світу така поведінка має сенс.
Скажімо, ви страждаєте панічними атаками і боїтеся їздити в ліфтах. І замість підтримки та допомоги ваш страх висміюється, критикується або ігнорується. Якщо партнер не визнає, що будь – який ваш досвід має сенс і заслуговує на увагу, – це сигнал йти.
3. Ви не бачите ініціативи від партнера
Будь-які відносини, де ви постійно повинні робити перший крок, змушені завжди першою проявляти ініціативу, в кінцевому рахунку, перестануть вас задовольняти. І навіть можуть стати болючими. Нам важливо, щоб партнер теж починав діалог або брав відповідальність за те, що відбувається в наших відносинах.
Якщо ви:
- весь час берете на себе провідну роль: тільки ви думаєте і вирішуєте, як відпочивати, як виховувати дітей, куди переїжджати і т. д.,
- Чи відчуваєте, що партнеру ” все одно», яка атмосфера у ваших стосунках,
- у якийсь період починаєте вкладати у відносини менше, то вони загасають, обриваються, тому що партнер не підхоплює ситуацію,
- завжди самі заводите розмову, якщо у відносинах виникають проблеми, а партнер ніколи не запрошує поговорити про те, що відбувається між вами,
це сигнал йти.
4. Ви не можете залишатися собою
У відносинах нам необхідно переживати і висловлювати свою власну унікальність і отримувати від партнера визнання цієї унікальності.
Тобто в близькому контакті нам важливо мати спільний досвід з партнером і в той же час простір для тих наших частин, в яких ми розрізняємося, де ми не схожі один на одного.
- Якщо партнер карає вас образою або гнівом, коли ви висловлюєте думку, яка відрізняється від його поглядів,
- якщо він змушує вас пристосовуватися до свого способу життя, змінювати звички, режим, переваги в їжі, проведенні дозвілля і т. д.,
- якщо у вас є відчуття, що вас «ламають» і переробляють. Що Ви “хороша” тільки, коли відповідаєте його очікуванням,
це сигнал йти.
5. Якщо з вами не рахуються
Брати участь у відносинах на рівних – важлива умова для справжньої близькості. Без цього неможливо партнерство, не вийде зберігати баланс між задоволенням потреб обох. У нас є погляд на речі, і ми хочемо, щоб з ним рахувалися.
Якщо ви не маєте права голосу, то ваші відносини більше схожі на дитячо-батьківські, а не на контакт двох дорослих людей. Приготуйтеся, що в них буде багато контролю, домінування, заборон.
- Якщо ви часто говорите партнеру ” ти ніколи мене не слухаєш!”, “Ти мене ні в що не ставиш!»,
- якщо партнер не запитує Вашу думку про ключові речі,
- якщо він приймає стратегічні рішення, що стосуються вас двох, поодинці,
- якщо він не здатний почути ваші аргументи і скорегувати свої плани з їх урахуванням,
це сигнал, що пора йти.
Може бути, тепер у вас вийшло наділити смутні відчуття в конкретні причини, чому ви незадоволені відносинами, чого саме вам не вистачає в них. Якщо ваші відносини подають такі сигнали-подбайте про себе.
Для початку поговоріть з партнером, і якщо побачите, що вас не почули, – йдіть. Це не ті речі, на які можна закрити очі. Це база, фундамент, без якого неможливо побудувати щось вартісне, навіть якщо почуття сильні.
Я бажаю вам справжньої близькості з людьми, яких ви запрошуєте в своє життя. Я бажаю вам відносин, в яких ви будете почуті, зрозумілі і зустрінуті в будь-яких своїх почуттях.