Зібрали найпростіші та ефективні способи, щоб очистити будь-який чайник від накипу.
Народні засоби
1. Оцет
2. Сода
3. Лимон або лимонна кислота
4. Газовані напої
5. Розсіл від огірків
6. Шкірка картоплі або яблучна шкірка
7. Кавова гуща
8. Трав’яний відвар
9. Розчин з милом
10. Спирт
11. Сода харчова і столовий оцет
12. Оцет, сода харчова і кислота лимонна
Спеціальні засоби
1. Un Momento
2. Таблетки Frau Schmidt
3. Bagi Кумкуміт
Правила для очищення
Профілактика від накипу
У воді, яку ми щодня заливаємо в чайник і використовуємо для приготування їжі, рівень шкідливих речовин набагато вище норми. Накип в чайнику і інших нагрівальних предметах ділиться на три види: карбонатну, сульфатну і силікатну. У першій велика кількість солей магнію і калію, а в двох останніх переважають солі магнію, кальцію, заліза і алюмінію. Навіть самий хороший фільтр не в змозі очистити водопровідну воду до ідеального стану. В процесі кип’ятіння води солі розпадаються на вуглекислий газ і твердий осад, саме він і утворює накип. Якщо не звертати увагу на білий наліт і не очищати посуд від нього, з часом його шар буде рости.
На швидкість утворення впливає жорсткість води і якість нагрівального елемента. У новому чайнику накип буде утворюватися повільніше, ніж в приладі, який вже використовується деякий час. Якщо чистити його агресивними речовинами або взагалі не доглядати за чайником, то через кілька місяців процес появи накипу прискориться. Чим більше буде накипу, тим довше буде кип’ятити чайник, а, значить, буде витрачати більше електроенергії. Закінчиться все поломкою нагрівального елемента.
Якщо в організм потрапить невелика кількість води з накипом, великої шкоди здоров’ю не буде, адже це всього лише магній і кальцій в маленькій концентрації. Однак, якщо така вода потрапляє у великому обсязі і регулярно, або якщо у людини є захворювання нирок, накип здатна завдати шкоди здоров’ю. Після того як білий наліт розчиниться в шлунку, шкідливі хімічні елементи проникають в кровотік, а він вже переносить їх до органів. Лікарі називають це реабсорбцією. В результаті шкідливі солі відкладаються в суглобах, провокують появу каменів в нирках і жовчному міхурі. Щоб цього не сталося, розповімо про прості варіанти, як очистити чайник від накипу в домашніх умовах, не зашкодивши при цьому ні собі, ні посуді.
До речі: якщо ти живеш в Москві, то можеш дізнатися ступінь жорсткості води в твоєму водопроводі на порталі Мосводоканала. Інформацію можна отримати на сторінці, де вказують якість води в різних районах міста. Для отримання інформації потрібно ввести адресу проживання.
Як очистити чайник від накипу народними засобами
1. Оцет
Цей спосіб підходить тільки для електричних, металевих і скляних видів. Оцет допоможе видалити навіть великий шар накипу.
Що потрібно зробити:
Важливо! Оцет відрізняється сильною летючістю, при кипінні такого розчину є ризик потрапляння шкідливих парів в організм. Тому в момент кип’ятіння краще не перебувати в приміщенні, а після добре провітрити кімнату.
2. Сода
Харчова або кальцинована підійде для очищення будь-яких типів посуду, включаючи покриті емаллю і з алюмінію.
Що потрібно зробити (інструкція для не електричних приладів):
Що потрібно зробити (інструкція для електричних чайників):
3. Лимон або лимонна кислота
Метод призначений виключно для електроприладів, чайників з нержавіючої сталі і скла. Підійде для швидкого очищення чайника від невеликої кількості накипу. Цей метод, скоріше, профілактичний. Якщо робити так хоча б кожен місяць, то можна не переживати за утворення накипу.
Що потрібно зробити:
4. Газовані напої
Газована вода підходить тільки для несильно забруднених електрочайників і посуду з нержавіючої сталі. Емальовані і скляні так краще не чистити. Також не рекомендується зчищати наліт газованою водою та іншими кольоровими напоями, якщо у тебе посуд світлих тонів. Напій, ймовірно, пофарбує поверхню. Розповідаємо, як прибрати накип в чайнику за допомогою газованого напою.
Що потрібно зробити:
5. Розсіл від огірків
Врятує не тільки від головного болю після вечірки, але і від нальоту. Підійде цей метод виключно для електроприладів, для виробів з нержавіючої сталі і скла.
Що потрібно зробити:
6. Шкірка картоплі або яблучна шкірка
Цей простий спосіб підійде тільки електричним і металевим приладам. З товстим шаром нальоту цей варіант не допоможе, а ось профілактику їм проводити — саме те. Розповідаємо, як видалити накип всередині чайника з використанням шкірки.
Що потрібно зробити:
7. Кавова гуща
Цей засіб можна використовувати як для електричних, так і для металевих приладів.
Що потрібно зробити:
8. Трав’яний відвар
Підійде для металевого приладу з нержавіючого матеріалу і для електричного.
Що потрібно зробити:
9. Розчин з милом
Цей варіант підійде для очищення пластмасового електричного приладу, якому потрібно більш дбайливе засіб. Видаляє забруднення і жир.
Що потрібно зробити:
10. Спирт
Можна використовувати як для електричних чайників із пластику, так і для металевих. Допоможе відмити жировий наліт і бруд.
Що потрібно зробити:
11. Сода харчова і столовий оцет
Ці 2 компоненти добре працюють в парі. При їх з’єднанні настає хімічний процес, який допоможе почистити важковидаляємий наліт. Спосіб підходить тільки для металевих приладів, які кип’ятять на плиті. Не рекомендується використовувати його на електричному чайнику, щоб уникнути поломок.
Що потрібно зробити:
12. Оцет, сода харчова і кислота лимонна
Досить потужний очищаючий засіб, тому рекомендується використовувати тільки при великому скупченні нальоту. Підійде тільки для металевих приладів, які кип’ятять на плиті. Для електричного приладу не рекомендується використовувати цей метод, щоб уникнути пошкоджень.
Що потрібно зробити:
Як прибрати накип в чайнику спеціальними засобами
Якщо не хочеться займатися очищенням з підручними засобами, то можна не робити цього, адже зараз продається не мало спеціальних засобів для видалення накипу. Коштують вони дорожче, ніж ті ж сода і лимонна кислота, але по кишені такі витрати все ж не вдарять. І вистачить їх надовго. Перед покупкою прочитай, що написано в інструкції. Зазвичай там вказують, для якого виду приладу підійде засіб. Крім цього, є виробники, у яких виходять екологічно безпечні очищувачі, які не шкодять природі.
1. Засіб від накипу Un Momento
Являє собою рідину у вигляді концентрату для боротьби з нальотом. У кожній упаковці 5 капсул для одноразового застосування. За словами виробника, продукт нешкідливий для здоров’я.
Що потрібно зробити:
2. Засіб в таблетках Frau Schmidt
Упаковка містить 10 шт.підійде для очищення як чайників, так і кавоварок. Перед використанням препарату з функцією антинальоту необхідно надягати рукавички.
Що потрібно зробити:
3. Bagi Кумкуміт
Продукт підійде не тільки для очищення накипу, але і для чищення сантехніки. Виробляється в Ізраїлі.
Що потрібно зробити:
Правила для очищення різних приладів
Електричний чайник
Для нього краще використовувати столовий оцет, харчову соду, кислоту з лимона. Не рекомендується застосовувати агресивні засоби, так як вони можуть зіпсувати нагрівальний елемент. Перед застосуванням засобу необхідно проведення тесту з невеликою кількістю речовини, щоб переконатися, що воно підходить. Також не варто використовувати кольорову газовану воду, так як барвник і цукор можуть в’їдатися в поверхню.
Як очистити металевий електричний прилад
Емальований прилад для плити
Емаль вимагає дбайливого догляду, тому її не варто чистити за допомогою кислоти. Можна використовувати харчову соду, вона надає більш м’яке очищаючу дію. Для емальованого посуду не рекомендується також застосовувати губку з жорсткою стороною, так як вона може подряпати емаль.
Скляний чайник
Рекомендується застосовувати тільки делікатні чистячі засоби без абразивних частинок. Не підійдуть агресивні миючі продукти та щітки з жорсткими дряпаючими поверхнями. Після очищення рекомендується провести додаткове полоскання.
Профілактика від накипу
- Навіть якщо регулярно чистити прилад від сольових відкладень, вони будуть з’являтися знову, оскільки цей процес неминучий. Якщо застосовувати профілактичні заходи, можна зменшити кількість накипу в майбутньому.
- Для початку необхідно визначити якість води, яку ти заливаєш в чайник. Якщо вона занадто жорстка, або містить підвищену концентрацію шкідливих сполук, рекомендується встановити фільтр на водопровід для очищення води.
- Не рекомендується залишати закип’ячену рідину в приладі. Після того як ти використовувала потрібну кількість, залишок рідини краще злити. Чим більше застоюється рідина, тим більше утворюється накип, а під нею розмножуються мікроорганізми.
- Кип’ятити краще по одному разу. При новому кип’ятінні збільшується ймовірність появи накипу.
- Після кип’ятіння зливай залишки, промивай прилад струменем води під краном і висуши. Так знизиться ризик появи накипу і мікроорганізмів.
- Після 300 кип’ятінь, або раз в 3-4 місяці проводь профілактичну чистку приладу м’якими очисними засобами природного походження.