Розповімо про корисні властивості улюбленого напою, як його правильно готувати і в яких випадках він шкідливий.
Де і як роблять чорний чай
Прийнято вважати, що чорний чай з’явився в китайській імперії. Хоча в цій країні його називають червоним. У першому тисячолітті нашої ери листя потрапили до Японії, звідти їх привезли на Тайвань, острів Ява.
Сировиною для напою служать молоді листочки, нирки рослини, яке залишається вічнозеленим — «камелії китайської» (Camellia Sinensis). Плантації, на яких вирощується чорний сорт чаю, розташовані в Шрі-Ланці, Кенії, Індії, Краснодарському краї. Зелений і чорний чай роблять з одного і того ж рослини, відмінність — це спосіб обробки сировини.
Етап:
- Збираються верхні пагони і нирки, вони надають чаю ніжний смак і аромат.
- Рослинна сировина пров’ялюють, щоб пішла зайва рідина.
- Листя скручують ручним або машинним способом. Найякіснішим і корисним вважається крупнолистовий варіант, скручений поздовжньо. За кольором така заварка буває темно-коричневої, майже чорної.
- Ферментація чайних листочків-процес окислення, при якому відбуваються зміни в структурі і складі. З’являються такі цінні компоненти, як теарубігіни і теафлавіни. Ступінь ферментації чайного напою-71-86%.
- Сушка в центрифугах при температурі 100 градусів. На цьому етапі зупиняється процес ферментації, гаряче повітря закриває ефірні масла в чаїнках.
- Готовий продукт проходить стандартизацію за якістю і розміром листа. На упаковках можна побачити категорії цільнолистового (наприклад — ОР, Р, ОРА та інші) і ламаного чаю — додається буква «в» (broken), наприклад — злодій.
Продукт можна розділити на види:
- За розміром листя-буває крупнолистовий, середньолистовий і дрібнолистовий (відходи, пил).
- За способом обробки-байховий (заварка), пресований (в таблетках), гранульований і екстрагований (розчинний).
- За місцем плантації-індійський, цейлонський, Кенійський, Краснодарський і т. д.
Склад і калорійність чорного чаю
У сухому вигляді містить корисні компоненти, а при заварюванні частина з них залишається в настої. У чорному чаї присутні корисні речовини, включаючи вітаміни і мінерали:
- Кофеїн – володіє бадьорить і стимулюючим впливом. Оскільки в чорному чаї міститься також танін, разом вони надають більш м’яку дію.
- Танін-покращує засвоєння аскорбінової кислоти і зміцнює імунітет.
- Катехін, епікатехін-це флавоноїди, які надають антиоксидантну дію. Вони надають терпкий смак, зміцнюють стінки судин, борються з мікробами.
- Рибофлавін (вітамін В2) — бере участь в окислювальних і відновних процесах організму. При нестачі порушується сутінковий зір.
- Вітамін C-стимулює імунітет, допомагає засвоювати залізо.
- Вітамін РР-необхідний для енергетичного обміну речовин в організмі. При нестачі погіршується стан шкіри, нервової системи.
- Залізо-компонент клітин організму, допомагає переносити кисень до тканин і клітин. Недолік проявляється в підвищеній стомлюваності.
- Фосфор-необхідний для здоров’я зубів і міцних кісток.
- Магній-допомагає синтезувати білки, бере участь в енергетичному метаболізмі.
- Калій-задіяний у багатьох життєвих процесах, регулює кислотний і водний баланс.
- Кальцій-регулює нервову систему, входить до складу емалі і кісткової тканини.
- Дубильні речовини-насичують смаком.
Калорійність 100 г сухого листя — 152 ккал. При цьому: білки — 20 г, Жири — 5,1 г, Вуглеводи — 6,9 г.Кружка чаю без добавок містить не більше 10 ккал.
Користь і шкода чорного чаю для організму
Корисні властивості
Розглянемо докладніше, чим корисний чорний чай.
- Напій має загальнозміцнюючу дію на весь організм: підвищує імунітет, виводить токсини, бадьорить.
- Завдяки вмісту таніну і фтору зміцнює кістки і зуби, покращує стан ясен.
- При помірному вживанні нормалізує кров’яний тиск, знижує ризики розвитку хвороб серця і судин, позбавляє від головних болів, знімає втому і заряджає енергією.
- Зміцнює судини і капілярні стінки.
- Нормалізує роботу ендокринної системи.
- При щоденному вживанні чорного чаю знижується ризик появи інсульту на 70%.
- Чорний чай містить поліфеноли, які допомагають уповільнити процеси старіння. Крім цього, завдяки вітамінному складу поліпшується здоров’я локонів і шкіри. Його корисно пити не тільки для здоров’я і гарного самопочуття, але і для краси.
- Настій додає сили через високий вміст кофеїну, при цьому він діє не так агресивно, як кава. Підбадьорливий ефект відноситься до корисних властивостей чорного чаю. Він поступово підвищує працездатність, а потім без різких стрибків повертає до колишнього рівня. Оскільки не відбувається різких перепадів тиску, серце і судини не зношуються, і в цьому полягає користь міцного чорного чаю.
- Надає стимулюючу дію на нирки, має сечогінний ефект.
- Попереджає розвиток раку.
- Допомагає знизити рівень глюкози в крові (якщо пити чай без додавання цукру).
- Чинить спазмолітичну дію, допомагає від нудоти.
- Знижує апетит і покращує обмін речовин, тому допомагає знизити надлишкову вагу.
Чи підвищує чорний чай тиск
Оскільки чорний чай другий популярний напій (на першому місці — вода), багато хто вважає, що він абсолютно нешкідливий. Це не так. У настої листя міститься кофеїн, який підвищує кров’яний тиск. Тому рекомендується обмежитися 1-3 чашками цього напою в день при нормальному тиску, і відмовитися від його вживання при гіпертонії.
Скільки міститься кофеїну в чорному чаї
У чашці (250 мл) приблизно 47 мг кофеїну, в міцному настої — до 90 мг, кава — 95 мг.для порівняння: в зеленому — 45-60 мг, в білому — 6-40 мг, в трав’яних — 0-12 мг. При гіпертонії краще зупинити свій вибір на останніх трьох варіантах.
Чи корисний чорний чай з молоком
Чайний настій нейтралізує негативний вплив чистого коров’ячого молока на організм, а молоко нівелює підбадьорливу дію кофеїну, заспокоює. Пити чи ні пити такий чай-це справа смаку. Настій корисний для людей, які страждають гастритом, загостренням захворювань шлунково-кишкового тракту. Допомагає при отруєнні, знімає відчуття нудоти. Він має сечогінний ефект, тому не варто пити його на ніч або перед дорогою. При цьому сечогінну дію може використовуватися для усунення набряклості.
Чи корисний чай в пакетиках
У такій заварці мало корисних речовин, так як роблять з неякісної сировини — чайної пилу, залишків від листя. Пакетики можна використовувати в дорозі, але варто менше вживати в звичайному житті.
Протипоказання
У вживанні будь-яких напоїв потрібно знати міру. Оптимально – не більше 2-3 чашок чаю в день. Якщо пити його у великій кількості, може виникнути:
- безсоння і порушення в роботі нервової системи;
- погіршення стану зубів-вимивання фтору, фарбування емалі в темний відтінок;
- тахікардія, порушення серцевого ритму, підвищений тиск;
- загострення захворювань шлунково-кишкового тракту, включаючи гастрит;
- порушення засвоєння заліза через вміст таніну, а також не можуть засвоюватися вітаміни B1 і D;
- порушення апетиту через синтез білків дубильної кислоти;
- варикозне розширення вен.
До протипоказань для вживання чорного чаю відносяться:
- Вагітність-оскільки цей напій має тонізуючу дію через кофеїн, він може підвищити ризик тонусу матки.
- Дитячий вік до 12 років-викликає збудливість нервової системи.
- Гарячий напій протипоказаний при підвищеній температурі, так як може погіршити стан. При застуді рекомендується замінити його зеленим сортом або журавлинним морсом.
- Не рекомендується при підвищеній чутливості нервової системи, так як може викликати гіперактивність і безсоння. При порушенні сну напій потрібно виключити після обіду.
- Гіпертонія – оскільки міцний чай може підвищити тиск.
- Порушення в роботі шлунково — кишкового тракту-напій надає стимулюючу дію і підвищує кислотність шлункового соку. Тому його не варто пити при гастриті, підвищеній кислотності, виразці.
- Не варто пити практично окріп, так як вживання надмірно гарячих напоїв може підвищити ризик виникнення раку стравоходу.
- Не можна цей напій пити при порушенні в роботі надниркових залоз і при хворобах гормональної системи.
Як правильно заварювати чорний чай
Розповідаємо, які умови потрібно дотримати, щоб отримати смачний, ароматний і корисний напій.
Вода
Вода обов’язково повинна бути м’якою, очищеної від домішок, відфільтрована. Для кип’ятіння не можна використовувати електрочайник (через пластику), Підходить емальований посуд. Китайські експерти вважають оптимальною температурою для заварювання – 95 градусів. Візуально це виглядає так: вода шумить, стає білою, бульбашки пронизують всю рідину. Але якщо вона перегрілася, повністю закипіла, варто почекати 5 хвилин, поки охолоне.
Посуд
Для заварювання підійде керамічний, фаянсовий, глиняний або скляний посуд у формі кулі. Спочатку чайник обдають окропом, потім насипають заварку, заливають гарячою водою.
Пропорція
При приготуванні беруть одну чайну ложку на чашку плюс зверху на чайник для заварювання. При жорсткій водопровідній воді, чаю потрібно більше. Така рідина не дає виходити корисних речовин з листя. Ложка для засипання повинна бути чистою і сухою, заварку потрібно викладати швидко, щоб вона не встигла увібрати сторонні запахи.
Листя заливають гарячою водою на ⅓ ємності, потім доливають до верху, чекають 5-10 хвилин. Перед вживанням настій потрібно перемішати. Якщо чаїнки пішли на дно, а на поверхні з’явилася коричнева піна, то сировина якісне, смак буде чудовим. Пити потрібно відразу після заварки. Через півгодини починаються процеси окислення. Якщо чай довго простоїть в завареному вигляді, напій стає небезпечним для організму. Не треба розбавляти готовий настій водою або додавати цукор.
Чи можна заварювати двічі
Чорний можна заварювати вдруге, але такий напій складно назвати повноцінним. Заливають окропом відразу після першого, поки листя не висохли. Після першого заварювання чай віддає приблизно половину своїх корисних властивостей. Якщо пройшло багато часу, повторно готувати не варто, оскільки в заварці розмножуються мікроорганізми, які можуть завдати шкоди здоров’ю.
Як вибирати чорний чай
Зверни увагу на маркування, щоб дізнатися з чого зроблений продукт. Всі чаїнки повинні бути однакового розміру, без стебел, пилу або сміття. Чим сильніше скручені листя, тим більш насиченим буде настій.
Як розшифрувати маркування на упаковці
Залежно від виробництва і якості сировини виробники наносять спеціальні абревіатури (наприклад, ОР). Розуміння цього шифру допоможе вибрати найкращий продукт.
- РЕКОЕ – розсипний чай з цілих листя.
- Orange – Базова ступінь якості, зверни увагу на наявність нирок в складі.
- Broken – ламаний дрібнолистовий чай, при заварці виходить міцний настій.
- Flowely – сировина складається з маленьких листя і бруньок, які надають особливий аромат.
- Golden – продукт високої якості з золотим настоєм.
- Sushong – не дуже якісна сировина, листя зібрали біля стовбура.
- Tippy нирки (тіпси), найвищий сорт чаю.
- Dust-пил, труха.
Не варто брати, якщо пачка пахне цвіллю, гаром або бензином. Не купуй чай старше 6 місяців з моменту збору.
Популярні сорти чаю
Ассам
Крупнолистовий-найвідоміший напій у світі. Названий на честь індійської провінції, в якій були виявлені дикі Чайні плантації. Добре поєднується з молоком, мелісою, м’ятою і лимоном.
Дарджилінг
Елітний індійський чай з однойменної провінції. Його збирають навесні в набагато менших обсягах, ніж інші сорти, тому коштує дорожче. Гурмани називають його “чайним шампанським” за дивовижний смак. Його високо цінують у Великобританії.
Граф Грей
Мікс з китайського, цейлонського, індійського сировини, ароматизований бергамотом. Названий на честь англійського графа Грея, який врятував сина індійського Раджі. Його радять поєднувати з лимоном і медом.
Лапсанг Сушонг
Китайський» копчений ” чай, який вирощується в регіоні Фуцзянь. Вінстон Черчілль вловлював в ньому нотки кубинських сигар. Також можна відчути аромат горіха, карамелі, імбиру, кориці. Його досі привозять до парламенту Великобританії.
Кенія
Включає більше 50 сортів, які вирощуються на вулканічному грунті Кенії без хімічних добрив.